The Great Pumpkin Fun Run & 5K Race
pumpkin run results
October 25, 2008
Results By Race Management Systems, Inc.
Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Wieber Avon OH 1418 31 18 21:04.1 6:48/M
Female 10 and Under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caitlyn Tipple North Ridgeville O 1432 14 48 23:30.7 7:35/M
2 Maggie Wagner Lakewood OH 1413 10 59 24:45.1 7:59/M
3 Anna Riddle Lakewood OH 1361 12 73 25:25.6 8:12/M
4 Cidney Kelly North Olmsted OH 1240 13 94 26:12.8 8:27/M
5 Claudia Becker Lakewood OH 1227 8 119 27:19.7 8:49/M
6 Jessie Cooper Cleveland OH 1246 14 146 28:49.8 9:18/M
7 Brooke Koenig Medina OH 1310 13 165 29:59.8 9:40/M
8 Laney Gierowski Medina OH 1480 12 167 30:04.5 9:42/M
9 Katie Meehan Lakewood OH 1338 12 168 30:05.0 9:42/M
10 Avery Pacella Lakewood OH 1347 11 171 30:17.9 9:46/M
11 Erin Hoffert Lakewood OH 1446 12 191 32:39.8 10:32/M
12 Cicilia Wagner Lakewood OH 1410 8 217 38:49.5 12:31/M
Female 11 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Kelly Lakewood OH 1305 17 68 25:05.8 8:05/M
2 Lydia Rhoads Lakewood OH 1360 15 77 25:32.8 8:14/M
3 Mary Bridges North Olmsted OH 1232 16 111 26:51.6 8:40/M
4 Tessa Endress Lakewood OH 1272 17 129 27:44.2 8:57/M
Female 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Toni Zakey Lakewood OH 1491 24 28 21:36.5 6:58/M
2 Stephanie Markley Lakewood OH 1467 22 31 21:58.6 7:05/M
3 Stephanie Carrell Elyria OH 1235 29 54 24:29.6 7:54/M
4 Danielle Constantine Lakewood OH 1244 28 70 25:09.3 8:07/M
5 Helen Sooy Elyria OH 1381 25 88 25:56.2 8:22/M
6 Katie Chokan Wadsworth OH 1239 25 99 26:18.7 8:29/M
7 Ashley Bumb Cleveland OH 1469 25 112 27:00.1 8:43/M
8 Lindsey Levinstein Cleveland OH 1322 22 113 27:04.0 8:44/M
9 Carolyn Fish Lakewood OH 1454 29 114 27:13.8 8:47/M
10 Kathleen Shumar North Olmsted OH 1479 27 124 27:32.9 8:53/M
11 Kayla Calapa Cleveland OH 1473 20 137 28:27.4 9:11/M
12 Katie Dyer Twinsburg OH 1266 28 140 28:32.8 9:12/M
13 Jennifer Harkness Avon Lake OH 1290 28 142 28:36.6 9:14/M
14 Stephanie Halinecz Cleveland OH 1287 26 145 28:46.0 9:17/M
15 Jessica McNally Cleveland OH 1334 28 151 28:57.1 9:20/M
16 Katherine Cliffel Cleveland OH 1242 29 153 29:03.4 9:22/M
17 Stacey Brown Avon Lake OH 1233 24 157 29:26.9 9:30/M
18 Kristen Doud Cleveland OH 1261 28 160 29:45.0 9:36/M
19 Patricia Schuster Berea OH 1371 29 164 29:58.5 9:40/M
20 Jennifer Zona Brunswick OH 1426 25 173 30:28.7 9:50/M
21 Melissa Reznik Brunswick OH 1489 29 174 30:30.3 9:50/M
22 Haizle Williams Cleveland OH 1420 27 177 31:18.7 10:06/M
23 Elisabeth Rathburn Mentor OH 1359 26 183 31:55.9 10:18/M
24 Casey Miklowski Lakewood OH 1342 28 184 31:59.3 10:19/M
25 Theresa Halinecz Cleveland OH 1288 29 192 32:40.3 10:32/M
26 Stacey Fernengel Olmsted Falls OH 1471 29 194 32:50.2 10:35/M
27 Angela Woolf Westlake OH 1421 25 195 32:55.1 10:37/M
28 Nadia El-Shaarawi Cleveland OH 1271 27 197 33:07.7 10:41/M
29 Michelle Sims Lakewood OH 1376 29 210 35:16.0 11:23/M
30 Gina Worsdall Cleveland OH 1422 27 213 35:46.8 11:32/M
31 Shannon Hutton North Ridgeville O 1295 25 219 38:52.2 12:32/M
32 Jessica Dryden-Cook Lakewood OH 1262 29 223 42:03.1 13:34/M
33 Jen Faulk Cleveland OH 1274 26 226 45:48.8 14:46/M
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Liz Guscott Lakewood OH 1282 36 36 22:39.3 7:18/M
2 Michelle Jack Berea OH 1298 30 40 22:57.5 7:24/M
3 Dorothy Canepari Cleveland OH 1450 36 55 24:31.7 7:55/M
4 Laura Penley Elyria OH 1351 33 56 24:33.0 7:55/M
5 Angela Mendise Akron OH 1465 32 61 24:47.9 8:00/M
6 Jessica Sidoti Lakewood OH 1374 30 75 25:31.7 8:14/M
7 Missy Toms Lakewood OH 1399 38 82 25:41.2 8:17/M
8 Rebecca Sobieski Elyria OH 1380 39 83 25:42.5 8:17/M
9 Susan Koerner Avon OH 1311 35 84 25:43.5 8:18/M
10 Heather Bracewell Cleveland OH 1228 32 91 26:02.6 8:24/M
11 Niki Ulman Berea OH 1405 35 101 26:24.9 8:31/M
12 Sue Ambro Lakewood OH 1485 38 110 26:49.6 8:39/M
13 Lisa Siebert Beachwood OH 1375 30 118 27:18.1 8:48/M
14 Nicole Richards Brunswick OH 1488 31 123 27:27.9 8:51/M
15 Sherri Beuke Rocky River OH 1439 38 130 27:45.3 8:57/M
16 Kerri O'Connor Rocky River OH 1484 34 131 27:50.5 8:59/M
17 Tricia Glending Rocky River OH 1483 33 132 27:53.0 9:00/M
18 Allyson Kostalnick Avon OH 1314 32 138 28:28.5 9:11/M
19 Megan Cain Cleveland OH 1448 33 139 28:29.6 9:11/M
20 Chrissy Purisfull Lakewood OH 1356 36 148 28:52.8 9:19/M
21 Amy Becker Lakewood OH 1226 37 152 28:58.0 9:21/M
22 Melissa Barrett Westlake OH 1225 38 156 29:24.6 9:29/M
23 Nicole Florio Brunswick OH 1275 36 162 29:51.5 9:38/M
24 Melanie Murphy Lakewood OH 1500 35 163 29:52.6 9:38/M
25 Kathy Doren Lakewood OH 1259 37 172 30:20.9 9:47/M
26 Anne Marie Gilliam Olmsted Falls OH 1280 32 175 30:59.3 10:00/M
27 Mariko Weaver Avon OH 1415 30 196 32:59.2 10:38/M
28 Andrea Koenig Medina OH 1309 35 199 33:32.0 10:49/M
29 Jessica McRitchie MacEdonia OH 1336 33 200 33:36.9 10:50/M
30 Maureen Forrest Cleveland OH 1487 39 203 34:03.5 10:59/M
31 Christine Naughton Lakewood OH 1344 39 205 34:17.9 11:04/M
32 Kim Timer Bay Village OH 1395 31 206 34:38.7 11:10/M
33 Erin Corwin Lakewood OH 1247 31 209 35:14.8 11:22/M
34 Chanin Patsouras Cleveland OH 1452 36 214 35:48.4 11:33/M
35 Sally Babcock Rocky River OH 1222 35 216 38:26.2 12:24/M
36 Kelly Pocos Avon OH 1477 35 220 40:37.4 13:06/M
37 Bridget Williams Lakewood OH 1419 35 221 41:55.5 13:31/M
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maureen Lehto Cleveland OH 1319 42 50 23:41.2 7:38/M
2 Judy Istok Lakewood OH 1297 48 51 23:43.2 7:39/M
3 Lisa Evans Lakewood OH 1495 40 53 24:16.9 7:50/M
4 Leigh Owen Cleveland OH 1346 48 69 25:06.9 8:06/M
5 Mary Evans Lakewood OH 1273 47 76 25:32.1 8:14/M
6 Ann Bish Lakewood OH 1456 40 89 25:59.4 8:23/M
7 Linda Sheehan Bedford OH 1373 49 127 27:41.7 8:56/M
8 Teresa Kusner Lakewood OH 1316 43 158 29:29.4 9:31/M
9 Mary Beth Butkovic Aurora OH 1234 47 159 29:41.5 9:35/M
10 Tiffany St.cyr Mentor OH 1382 40 176 31:07.6 10:02/M
11 Amy Switalski Lakewood OH 1392 41 179 31:20.8 10:06/M
12 Debbie Riddle Lakewood OH 1362 42 182 31:42.1 10:14/M
13 Anita Bridges North Olmsted OH 1231 43 198 33:13.5 10:43/M
14 Tracie Schurr Lakewood OH 1370 42 207 34:39.5 11:11/M
15 Wendy Jovan Chardon OH 1300 43 212 35:24.1 11:25/M
16 Cyndi Kolonick Cleveland OH 1312 41 215 37:50.9 12:12/M
17 Marnie Wagner Lakewood OH 1414 46 218 38:50.6 12:32/M
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jean Kosmac Lakewood OH 1313 53 85 25:45.8 8:18/M
2 Susan Survance Amherst OH 1391 56 100 26:23.7 8:31/M
3 Hazel Haver Reese Cleveland OH 1291 55 115 27:14.8 8:47/M
4 Susan Stewart Cleveland OH 1435 57 186 32:04.5 10:21/M
5 Melanie Villwock Medina OH 1496 50 187 32:05.5 10:21/M
6 Virginia Dodo Cleveland OH 1255 51 202 34:02.0 10:59/M
7 Debra R Timko Avon Lake OH 1396 53 208 34:41.0 11:11/M
8 Mary Halinecz Cleveland OH 1286 56 224 44:18.6 14:17/M
Female 60 and over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nataline Revelt Olmsted Falls OH 1441 69 193 32:46.0 10:34/M
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Peter Waters 1453 45 1 17:43.0 5:43/M
Male No Age Provided
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristen Kovach Aurora OH 1315 161 29:50.0 9:37/M
Male 10 and Under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nate Stapulionis Chagrin Falls OH 1438 13 2 17:57.7 5:47/M
2 Tim Trentel Lakewood OH 1401 11 9 19:56.2 6:26/M
3 Eddie Bishop Lakewood OH 1444 13 20 21:08.9 6:49/M
4 Timothy Norman Lakewood OH 1345 13 22 21:20.4 6:53/M
5 Jack Larsen Rocky River OH 1318 11 34 22:10.3 7:09/M
6 Tom Ebner Lakewood OH 1269 13 35 22:23.6 7:13/M
7 Eliot Pacella Lakewood OH 1348 13 41 22:58.8 7:25/M
8 John Wagner Lakewood OH 1411 13 42 23:01.6 7:25/M
9 Nicholas Snider Lakewood OH 1378 9 43 23:09.0 7:28/M
10 Douglas Petrick Lakewood OH 1352 9 44 23:10.3 7:28/M
11 Hayden Bish Lakewood OH 1457 12 47 23:29.8 7:35/M
12 Allen Morinec Cleveland OH 1434 9 58 24:43.9 7:58/M
13 Jt Rinehart Lakewood OH 1364 12 60 24:46.8 7:59/M
14 Nicholas Lacerva Lakewood OH 1317 12 65 24:53.3 8:02/M
15 Jimmy Toner Lakewood OH 1400 11 67 25:00.5 8:04/M
16 Matt Pauvlik North Olmsted OH 1461 11 103 26:31.6 8:33/M
17 Kyle Wapshott North Olmsted OH 1462 10 104 26:32.8 8:34/M
18 Daniel Kelly Lakewood OH 1304 13 107 26:43.1 8:37/M
19 Ethan Borba Cleveland OH 1458 11 117 27:17.3 8:48/M
20 Terry Sullivan III Lakewood OH 1389 11 189 32:09.2 10:22/M
21 Owen Knapp Lakewood OH 1431 11 211 35:23.6 11:25/M
Male 11 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connor Meehan Lakewood OH 1337 16 11 20:02.9 6:28/M
2 Brad Zappala Lakewood OH 1425 15 25 21:28.0 6:55/M
3 Luke Fesro Lakewood OH 1464 15 97 26:16.2 8:28/M
Male 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ryan McCartney Lakewood OH 1328 23 8 19:52.8 6:25/M
2 Christopher Sunyak Cleveland OH 1390 29 17 20:59.5 6:46/M
3 Jason Hudson Westlake OH 1294 27 23 21:23.6 6:54/M
4 Zachary Trunkely Eastlake OH 1402 22 27 21:30.4 6:56/M
5 Christopher Ross Lakewood OH 1365 27 37 22:42.2 7:19/M
6 Ben Cohen Elyria OH 1243 27 64 24:52.1 8:01/M
7 Joseph Edwards Cleveland OH 1270 26 66 24:55.3 8:02/M
8 Brian Doud Cleveland OH 1260 28 79 25:34.3 8:15/M
9 Jasin Kessler North Ridgeville O 1306 28 81 25:39.0 8:16/M
10 Dave Chiang Akron OH 1238 29 93 26:08.8 8:26/M
11 Dan Polak Shaker Heights OH 1355 27 98 26:17.3 8:29/M
12 Bob Shumar North Olmsted OH 1443 26 108 26:46.7 8:38/M
13 Joe Kiczek Avon Lake OH 1466 28 144 28:44.5 9:16/M
14 Bobby Villwock Medina OH 1492 22 188 32:08.4 10:22/M
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Durno Cleveland OH 1460 39 4 18:45.6 6:03/M
2 John Fazio Middleburg Heights 1481 32 5 19:03.4 6:09/M
3 Brett Wieber Avon OH 1417 32 6 19:11.8 6:11/M
4 Stephen Lazowski Bay Village OH 1449 37 12 20:26.0 6:35/M
5 Jaden Devogel Lakewood OH 1252 31 16 20:47.7 6:42/M
6 Steve Kirchnes Akron OH 1468 31 19 21:06.7 6:48/M
7 Ron Kolodziej Lakewood OH 1475 37 21 21:16.7 6:52/M
8 Scott Hakaim Lakewood OH 1283 32 30 21:57.9 7:05/M
9 Tony Sweeney Cleveland OH 1482 34 32 22:04.1 7:07/M
10 Rod Wiggins Berea OH 1442 35 39 22:56.1 7:24/M
11 Joseph Yanoska Avon OH 1423 36 57 24:38.6 7:57/M
12 Jonathan Westmeyer Lakewood OH 1416 31 62 24:48.9 8:00/M
13 Shane Scanlan Cleveland OH 1367 34 74 25:28.3 8:13/M
14 Marius Marita Lakewood OH 1498 36 78 25:33.5 8:15/M
15 Bill West Bay Village OH 1490 33 90 26:01.6 8:24/M
16 Robert Barcelona Lakewood OH 1224 33 95 26:14.0 8:28/M
17 Brad Casucci Cleveland OH 1236 36 105 26:34.1 8:34/M
18 Mark Nelson 1476 39 120 27:21.2 8:49/M
19 Greg Hanchar Northfield OH 1289 35 126 27:41.1 8:56/M
20 Tate Davidson Lakewood OH 1250 35 133 27:54.1 9:00/M
21 Aaron Dyer Twinsburg OH 1265 32 134 28:15.1 9:07/M
22 Daniel Stolph North Olmsted OH 1383 33 141 28:35.1 9:13/M
23 Jared Magyar Westlake OH 1326 34 150 28:55.8 9:20/M
24 Greg Fernengel Olmsted Falls OH 1472 33 166 30:01.4 9:41/M
25 Adam Beba Cleveland OH 1459 32 169 30:09.1 9:44/M
26 Daniel Veloski Strongsville OH 1408 39 170 30:14.2 9:45/M
27 Alan Dufner North Olmsted OH 1264 34 185 32:03.7 10:20/M
28 Terry Sullivan Lakewood OH 1388 37 190 32:16.2 10:25/M
29 Tina Mader Avon OH 1325 35 201 33:48.5 10:54/M
30 Jeffery Chen Sandusky OH 1237 38 204 34:05.2 11:00/M
31 Andrew Schulak Cleveland OH 1474 31 222 42:01.9 13:33/M
32 Ryan Williams Lakewood OH 1478 34 225 44:49.7 14:27/M
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Gallagher Cuyahoga Falls OH 1445 46 3 18:23.2 5:56/M
2 Don Naymik Rocky River OH 1430 44 10 19:59.1 6:27/M
3 Kyle Lybarger Lakewood OH 1324 42 13 20:31.8 6:37/M
4 David Podolski North Royalton OH 1354 43 15 20:44.0 6:41/M
5 Bryan Tatar North Olmsted OH 1463 43 26 21:29.1 6:56/M
6 Ron Bucey Cleveland OH 1428 45 29 21:55.0 7:04/M
7 Tim McNichols Cleveland OH 1335 40 38 22:42.9 7:19/M
8 Mike Coyne Cleveland OH 1248 43 45 23:23.6 7:33/M
9 Mark Sukie Middleburg Heights 1386 40 49 23:31.6 7:35/M
10 Sean Stapulionis Chagrin Falls OH 1437 41 52 24:01.9 7:45/M
11 Allen Morinee Cleveland OH 1433 45 63 24:50.6 8:01/M
12 Patrick Lewis Cleveland OH 1323 49 80 25:36.7 8:15/M
13 Chuck Viers Twinsburg OH 1499 45 86 25:48.6 8:19/M
14 Tim Zwick Cleveland OH 1427 42 87 25:53.4 8:21/M
15 Greg Switzer Cleveland OH 1394 44 96 26:14.8 8:28/M
16 Hal Kahn Lakewood OH 1303 44 102 26:30.5 8:33/M
17 Evan Parke Lakewood OH 1350 47 106 26:41.5 8:36/M
18 Brian Warner Rocky River OH 1447 42 116 27:16.0 8:48/M
19 Christopher Mellino Cleveland OH 1340 49 121 27:22.7 8:50/M
20 Ray Deangelis Cleveland OH 1251 48 125 27:37.6 8:55/M
21 Sam Kincaid Jr. Lakewood OH 1307 48 128 27:42.9 8:56/M
22 Michael Halapy Brecksville OH 1284 40 143 28:42.1 9:15/M
23 Tim Purisfull Lakewood OH 1358 40 149 28:54.7 9:19/M
24 Mike Wiech Elyria OH 1486 43 155 29:10.6 9:25/M
25 Kevin Switalski Lakewood OH 1393 41 180 31:32.2 10:10/M
26 Mickey Molnar Cleveland OH 1451 45 181 31:41.1 10:13/M
27 Kevin Kadleck Cleveland OH 1302 49 227 48:21.6 15:36/M
Male 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Ebner Lakewood OH 1267 52 7 19:49.4 6:24/M
2 Dan Connelly Rocky River OH 1429 50 24 21:24.7 6:54/M
3 Wilfredo Crespo Cleveland OH 1497 51 33 22:06.8 7:08/M
4 James Skala North Olmsted OH 1455 57 46 23:26.8 7:34/M
5 Thomas Wagner Lakewood OH 1470 59 71 25:20.6 8:10/M
6 Dave Senger Lakewood OH 1372 50 72 25:22.3 8:11/M
7 Gary Underwood Cleveland OH 1406 55 92 26:07.7 8:25/M
8 John Dingman Lakewood OH 1253 50 122 27:25.0 8:51/M
9 Edward Clark Wadsworth OH 1241 52 136 28:22.6 9:09/M
10 Chip Cooper Cleveland OH 1245 54 147 28:52.0 9:19/M
Male 60 and over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Stross Cleveland OH 1385 60 14 20:43.7 6:41/M
2 Tom Baldassari Cleveland OH 1223 67 109 26:47.1 8:38/M
3 Art Schau Westlake OH 1368 62 135 28:20.4 9:08/M
4 Dennis Schuler North Ridgeville O 1369 61 154 29:07.3 9:24/M
5 Edward Reidy Lakewood OH 1436 63 178 31:19.5 10:06/M